Nakon prvog dana rezultat 1-1

altTORINO – Nakon prvog dana susreta 1. kola Svjetske skupine Davis Cupa između Italije i Hrvatske rezultat je 1-1, nakon što su pobjede ostvarili oba najbolje rangirana tenisača. Marin čilić je doveo Hrvatsku u prednost svladavši sa 6:1, 6:7 (6), 4:6, 6:3, 6:2 Paola Lorenzija (koji je zamijenio bolesnog Fabija Fogninija), a potom je ravnotežu vratio Andreas Seppi, svladavši u odličnom meču Ivana Dodiga 6:2, 6:7 (2), 6:4, 6:4…
Tako je već sad jasno da će konačna odluka o pobjedniku ovog susreta pasti tek u nedjelju, s tim da bi bod u subotnjem okršaju parova mogao biti od presudnog značenja.
Čilić je umjesto Fogninija za suparnika dobio 61. tenisača svijeta, nominalno tek trećeg talijanskog igrača, ali tenisača koji je prije dvije godine na zemlji Rima u 2. kolu protiv Rafaela Nadala imao 7:6, 4:4, 0-30.
Saznali smo službeno da će Lorenzi igrati sat vremena prije. Nije bilo jednostavno pripremiti se, ali sam morao biti koncentriran na sebe i tijekom meča saznati nešto više o protivniku. Moram malo podići razinu svoje igre za sljedeće mečeve“, rekao je Čilić. „Bio je ovo naš prvi susret i veoma težak za mene. Nakon mog odličnog prvog seta Lorenzi je počeo igrati puno agresivnije, imao je u drugom i trećem setu razdoblja kad je pogađao i deset prvih servisa u nizu. Nije bilo jednostavno ostati miran i pozitivan, no izbornik Krajan me smirivao nakon trećeg seta i podržavao me.“
Čilić je prvi bod Hrvatskoj donio nakon tri sata i 43 minute, što mu je bio već sedmi meč u karijeri u Davis Cupu u pet setova (sad ima omjer 4-3). A početak dvoboja bio je takav da se ni po čemu nije dalo naslutiti u što će se pretvoriti, jer je za osvajanje prvog seta hrvatski tenisač trebao samo 62 minute. Međutim, Lorenzi je preokrenuo rezultat i poveo 2-1 u setovima i tek je tada Čilić ponovno zaigrao opuštenije. Napravio je „break“ za 5:3 u četvrtoj dionici, potom još jedan za 2:1 u petom setu i tu je već postalo jasno da će meč završiti prema očekivanjima. Na kraju je peti set okončan rezultatom 6-2, čime se u dlaku ispunila prognoza pomoćnog trenera reprezentacije Igora Šarića izrečena nakon što je Čilić izjednačio na 2-2…
Dodig je protiv Seppija odigrao odlično, ali ni takvo izdanje nije bilo dovoljno protiv još raspoloženijeg suparnika. Talijan, 18. na ATP listi, je bio dominantan u prvom setu, no u nastavku se slika sasvim izmijenila. Dodig je drugi set mogao osvojiti i lakše (vodio je 4:1), a nije nemoguće da bi meč otišao u sasvim drugačijem smjeru da je iskoristio „break“ loptu na samom početku trećeg te neku od dvije „break“ lopte pri 2:2 u četvrtom setu. Seppi je servirao za meč kod 5:3, izgubio taj gem, no onda je novim „breakom“ zaključio posao.
S jedne strane mogu biti zadovoljan kako sam igrao, a s druge sam jako razočaran, jer mislim da sam imao šansu pobijediti. Bio sam blizu u puno situacija, kad se lomio meč nije se poklopilo: ili bi on dobro odigrao ili bih ja imao malo nesreće. Ali baš zato on i jest takav igrač, zaslužio je biti ovdje gdje je sad“, rekao je Dodig. „Najviše mi je žao što ne vodimo 2-0, a subotnji parovi bi mogli dati odlučujuću prednost. Nadam se da ćemo pobijediti , a ako mene pitate ja ne očekujem Fogninija na drugoj strani. Seppi i Bolelli su također dobar par i tko god nam bude suparnik čeka nas težak meč.“
Prvi dan svojom je ocjenom zaokružio izbornik Željko Krajan:
Ovo je bio pravi dan u Davis Cupu, trajao je sedam i pol sati. Moglo je biti 2-0 i za njih i za nas, pa je ovih 1-1 fer rezultat“, rekao je Krajan. Na pitanje hoće li nakon ovakvih napora Marin Čilić i Ivan Dodig – ako budu nominirani za meč parova – biti fizički spremni dodao je: „Razgovarao sam s obojicom i spremni su za sutra ako ih stavim da igraju parove. „
Na izvlačenju u četvrtak za meč parova (16 sati) nominirani su Nikola Mektić i Mate Pavić s hrvatske te Simone Bolelli i Paolo Lorenzi s talijanske strane, no izbornici imaju mogućnost promijeniti postavu najkasnije sat prije početka.

ITALIJA – HRVATSKA 1-1: Lorenzi – Čilić 1:6, 7:6 (6), 6:4, 3:6, 2:6, Seppi – Dodig 6:2, 6:7 (2), 6:4, 6:4.