Talijani poveli 2-1 protiv Hrvatske

altTORINO – Neizvjesnost, borba za svaki poen i dramatična završnica: to je u subotu obilježilo meč parova u susretu Italije i Hrvatske u 1. kolu Svjetske skupine Davis Cupa. A na zadovoljstvo domaćina završen je pobjedom Italije, jer su Simone Bolelli i Fabio Fognini sa 3:6, 6:1, 6:3, 7:6 (11) svladali Marina Čilića i Ivana Dodiga, te svoju reprezentaciju približili  samo na korak od ukupne pobjede i ulaska u četvrtfinale…
Italija, naime, sada vodi 2-1 i u nedjeljnim pojedinačnim dvobojima treba ostvariti jednu pobjedu da prvi put od 1998. godine uđe među osam najboljih u ovom natjecanju. Hrvatska, pak, mora pobijediti u oba dvoboja, što će reći da najprije (početak u 14 sati) Marin Čilić treba svladati Andreasa Seppija, te potom Ivan Dodig Fabija Fogninija. Dakako, ostanu li nominacije s izvlačenja u četvrtak.
„Početkom drugog seta izgubili smo servis i od tog trenutka se igra mrvicu okrenula. Mi smo tražili igru preagresivno, želeći prebrzo završiti poen. Na kraju smo ipak počeli ubacivati više reterna u igru i stvarati dodatni pritisak, što u drugom i trećem setu nije bio slučaj“, rekao je Čilić.
Hrvatski par je vrlo dobro odigrao prvi set, napravivši jedini „break“ za vodstvo 5:3, no u nastavku je talijanska kombinacija bila mnogo bolja. Nakon što su Bolelli i Fognini u četvrtom setu poveli 4:2 činilo se da je pobjednik odlučen, ali hrvatski dvojac je odmah vratio „break“ i kod 4:4 još stigao na 0-30. Tek tada počela je prava drama, koja je kulminirala u „tie-breaku„, u kojem je bolje krenula Hrvatska (3-1), potom su Talijani preokrenuli (4-3 uz servis), a onda je počelo izmjenjivanje set i meč lopti. Čilić i Dodig su u dva navrata bili na poen od odlaska u petu dionicu (imali su set loptu kod 6-5 i 10-9), no na kraju su Talijani došli do pobjede iskoristivši ukupno petu meč loptu.
Trenutno sam još tužniji nego nakon poraza u petak. Ovo je bio vrlo bitan meč i sada će nam biti teže, no još nije gotovo. Šteta zbog četvrtog seta, mislim da bismo imali više šanse u petom da smo do njega došli. Počeli smo ponovno dobro igrati, oni su se malo gubili, ali ih nismo uspjeli kazniti“, izjavio je Ivan Dodig.
Vodstvom 2-1 nakon dva dana Italija je došla blizu pobjedi, a toga je svjestan i izbornik domaćeg sastava Corrado Barazzutti, koji je rekao da je ovo „možda presudan bod, ali da još ne želi razmišljati o četvrtfinalu“.
Sigurno da se Italija približila trećem bodu, ali daleko od toga da je gotovo. U oba nedjeljna meča imamo šansu i mi također možemo računati na pobjedu“, rekao je hrvatski izbornik Željko Krajan. „Sigurno da će ova četiri sata provedena na igralištu ostaviti posljedice na Marinu, ali sam isto tako siguran da će biti spreman za nedjelju, pa makar i taj meč protiv Seppija bude u pet setova.“

ITALIJA – HRVATSKA 2-1: Lorenzi – Čilić 1:6, 7:6 (6), 6:4, 3:6, 2:6, Seppi – Dodig 6:2, 6:7 (2), 6:4, 6:4, Bolelli, Fognini – Čilić, Dodig 3:6, 6:1, 6:3, 7:6 (11).