Predstavljamo hrvatske suparnike: Australska bogata tradicija željna novih pobjeda

Predstavljamo hrvatske suparnike: Australska bogata tradicija željna novih pobjeda

Nakon što je na prošlogodišnjem prvom izdanju bila u vrlo jakoj skupini sa Španjolskom i Rusijom, Hrvatska će u tjednu od 23. do 29. studenog zaigrati na novoj madridskoj završnici Davis Cupa boreći se za pobjede u skupini D, u kojoj će protivnici biti Australija i Mađarska. Gledajući širinu kvalitete i bogatstvo tradicije, susret s Australcima trebao bi biti glavni izazov za hrvatske adute u prvom dijelu natjecanja – s pogledom unaprijed koji obećava puno vrhunskog tenisa u tom ogledu.

Petorica među 100 najboljih na svijetu

Australci su od svojih tenisača naviknuti na pobjede i trofeje, a iako igrači iz sadašnje generacije još nisu došli do velikog naslova u reprezentativnim susretima ili na Grand Slam razini, njihovi glavni aduti još uvijek su dovoljno mladi da stignu uhvatiti korak s velikanima iz prošlosti.

Gledajući poredak na ATP ljestvici, Australija se može pohvaliti s petoricom članova društva prvih 100, koje predvodi 21-godišnji Alex de Minaur, 26. na svijetu. Nepredvidljivi Nick Kyrgios nalazi se na 40. poziciji, John Millman je 43., a među tenisačima koji mogu pomoći u singlu vrijedi izdvojiti i Jordana Thompsona (64.) i Jamesa Duckwortha (83.).

U mečevima parova, u australskoj reprezentaciji je unatrag pet godina konstantan John Peers, koji zauzima 31. mjesto u poretku vodećih svjetskih tenisača u toj konkurenciji. Peers je u reprezentativnoj karijeri često mijenjao partnere s kojima je igrao. Lani se borio za pobjede s Thompsonom, dok je u ovogodišnjem susretu s Brazilom u kvalifikacijama za madridsku završnicu bio u akciji s Duckworthom, uz poraz od suparničkog dvojca Marcelo Demoliner/Felipe Meligeni Rodrigues Alves s 5:7, 7:5, 7:6(6) u tom meču.

Australci su protiv Brazila izgubili jedino ogled parova. Put prema završnici su u vikendu u Adelaideu izgradili dvjema Millmanovima i jednom Thompsonovom pobjedom u singlu, čime su s ukupnih 3-1 ostvarili cilj u susretu u kojem nije bilo ni De Minaura ni Kyrgiosa. Dvojica glavnih australskih aduta posljednji su put igrali za reprezentaciju na lanjskom završnom turniru u Madridu, na kojem je Australija stigla do četvrtfinala, a među posljednjih osam doživjela je poraz od kasnijih finalista Kanađana.

Puno reprezentativnih uspjeha

Australija se u dugoj povijesti Davis Cupa može pohvaliti s 28 osvojenih naslova, a s takvim učinkom, bolja je jedino reprezentacija SAD-a, koja ima 32 titule.

Važni dio bogate australske tradicije je i njihov sadašnji izbornik Lleyton Hewitt, nekadašnji prvi tenisač svijeta i vlasnik dvaju naslova na Grand Slam turnirima, 2001. na US Openu i godinu potom na travi Wimbledona. Iz igračke karijere, Hewitt u Davis Cupu predvodi svoju reprezentaciju u nekoliko kategorija, uključujući najviše dobivenih mečeva u singlu (42) i sveukupno (59) u najjačem i najdugovječnijem svjetskom teniskom momčadskom natjecanju. Trenutni izbornik bio je dio australske momčadi koja je posljednji put slavila u Davis Cupu, s osvojenim 28. naslovom potkraj 2003. godine, a na reprezentativnoj klupi nadat će se novim pobjedama.

Hewitt je stupio na scenu nešto kasnije nego se dogodio jedini dosadašnji međusobni susret Hrvatske i Australije u Davis Cupu. Bilo je to u rujnu 1996. na zemljanoj podlozi splitskih Firula, u kvalifikacijama za tadašnju Svjetsku skupinu, s pobjedom gostujuće reprezentacije s 4-1. Australci su se mogli osloniti na širinu kvalitete s Markom Philippoussisom i Jasonom Stoltenbergom u singlu, a dvojcem Patrick Rafter/Mark Woodforde u meču parova, što se pokazalo prejakim za hrvatsku momčad u kojoj su “žive” mečeve igrali Goran Ivanišević i Saša Hiršzon.

Hrvatska i Australija su se nakon toga mimoilazili gotovo četvrt stoljeća. Nakon što prođe više od 24 godine od posljednjeg susreta, hrvatski aduti će u studenom tražiti prvu pobjedu nad zvučnim i trofejnim suparnikom.

Organizacije